PDC (Professional Developer Conference 2008) - dzień 0 (prekonferencje)

PDC (Professional Developer Conference) to dosyć specjalna konferencja. Pokazuje nowe elementy, które niekoniecznie są już produktami, na razie nie wiadomo, jaka będzie umowa licencyjna czy wręcz - czy to będzie część istniejącego produktu serwerowego czy element frameworku, czy nowa linia produktów. Chcąc powiedzieć, jakim zagadnieniom będzie poświęcona tegoroczna konferencja, chyba najlepiej jest podać listę niektórych słów kluczowych używanych do filtrowania agendy:

.NET Framework, ADO.NET, ASP.NET, Cloud Services, Dynamics, Entity Framework, HPC, Nowych języków programowania, LINQ, Live Framework, Live, Live Services, technologie Oslo, programowanie równoległe i rozproszone, SharePoint, Silverlight, SQL Server Data Services, Sync Framework, Visual Studio 10 (aka Rosario), Velocity, WCF i WF 4.0, Windows 7, Windows Embedded, WPF.

Pierwszy dzień to tzw. prekonferencje - czyli całodniowe szkolenia omawiające konkretne zagadnienia. Dostępnych jest 11 ścieżek, w tym z ciekawszych:

MICROSOFT .NET FRAMEWORK DA TA ACCESS FROM A TO Z to przegląd różnych technik związanych z pracą z danymi (od ADO.NET, przez różne opcje DataSet, ADO.NET Data Providers do LINQ).

ADVANCED WINDOWS DEBUGGING ma omawiać różne opcje związane z debuggowaniem - ale nie tym znanym z VS.NET, ale tym, gdzie nie mamy dostępu do kodu źródłowego, gdy trzeba u klienta wykryć, co nie działa w aplikacji itp. Używane będą narzędzia Debugging Tools for Windows. Mam nadzieję, że ta sesja będzie dostępna w formie webcastu po konferencji.

AGILE PERSPECTIVES, INDUSTRY AND MICROSOFT to przegląd możliwości, jakie dają metodologie typu Agile - prezenterzy zapowiadają, że jest to bardziej dyskusja niż "warsztat"; potem będzie prowadzony panel poświęcony podobnym zagadnieniom.

CONCURRENT, MULTI-CORE PROGRAMMING ON WINDOWS AND .NET omawia, w jaki sposób programować z uwzględenieniem wielordzeniowości/wieloprocesorowości. W jaki sposób użyć algorytmów bez blokad, jak używać tego, co już jest we Frameworku (ale też - tego co jest dostępne z poziomu C++). Warto dodać, że w VS.NET 10 DUŻO ulega zmianie, jeśli chodzi o programowanie równoległe/rozproszone.

/Update od kolegów: warto słuchać, pokazywane są elementy gotowe we frameworku, pewne uwagi o tym jak pisać własne aplikacje. Na koniec mają być podane informacje o zmianach w .NET 4.0 z punktu widzenia programowania równoległego /

CREATING RICH INTERNET APPLICATIONS WITH SILVERLIGHT - omawia, w jaki sposób budować aplikacjie RIA. Warto dodać, że prelegentem jest Jeff Prosise z Wintellect.

GET MORE OUT OF VISUAL STUDIO TEAM SYSTEM 2008 - "deep dive" z VSTS i TFS 2008. Zakłada, że słuchacze już używają tych narzędzi i chcą (w skrócie) wiedzieć więcej. Prelegentem jest Brian Randell (z MCW Technologies), osoba, która od wielu lat "dba" o bardziej metodologiczne podejście do prowadzenia projektów informatycznych.

PERFORMANCE BY DESIGN USING THE .NET FRAMEWORK to sesja architektoniczna omawiająca, w jaki sposób podejść do zagadnień związanych z wydajnością - jak ją mierzyć, jak udoskonalać, co daje nam CLR (i system operacyjny), jakie techniki można użyć w przypadku ASP.NET itp. Ale - obok tego dużo uwag związanych jest z konstrukcją algorytmów czy generalnie - "myśleniem" pod kątem wydajności. Prelegenci (Mark Friedman, Joe Hellerstein, Rico Mariani, Vance Morrison) to architekci z wieloletnim doświadczeniem, którzy brali udział w wielu projektów w Microsoft i odpowiadali właśnie za "wydajność". Bardzo ciekawa propozycja.

/Update: Bardzo ciekawa sesja, z dużą ilością praktycznych uwag/

WORKING WITH WCF - DEMONSTRATION AND PERSPECTIVES - sesja Juval Lowy (iDesign), Ron Jacobs (Microsoft). Gwarancja uzyskania olbrzymiej ilości informacji o budowie n-warstwowych systemów i "ciekawostkach" w WCF.

WPF CODE AND CONCEPTS - Charles Petzold opowiada o WPF (Windows Presentation Foundation). Z "definicji" deep-dive; prelegent zapowiedział że skupi się na pewnych koncepcjach "w środku" WPF a także - jak mechanizmy styli/wzorców pozwalają zmieniać wygląd aplikacji okienkowych.

/Update od kolegów: Petzold jest przede wszystkim autorem książek... Co nie pozostaje bez wpływu na sposób prowadzenia prezentacji. Natomiast - kilka przekazywanych informacji było ciekawych/

Mam ciężki wybór, ale prawdopodobnie będę słuchał pilnie o "Performance by Desing" i w miarę możliwości krążył między programowaniem współbieżnym a zaawansowanymi opcjami śledzenia... A i trzeba zajrzeć na WCF... Ból głowy gwarantowany.

Ps.

Można , być pełnym podziwu jest dla organizatorów, którzy są w stanie obsłużyć taką masę ludzi (nawet na "prekonferencjach"). Na przykład wiedzą, jak nakarmić wszystkich uczestników tak by każdy po pierwsze mógł wybrać potrawy a po drugie - znalazł miejsce przy stole. Co przy takiej ilości uczestników nie jest proste... Oczywiście na całym terenie konferencyjny dostępna jest sieć bezprzewodowa (działająca!).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200