PDC 2008, Windows Azure, dzień 1

Keynote Ray Ozzie, Amitabh Srivastava, Bob Muglia i David Thompson poświęcone było Windows AZURE - nowej wersji systemu operacyjnego Windows przeznaczonego do działania w chmurze. W odróżnieniu od tradycyjnych serwerów, klient nie instaluje samodzielnie oprogramowania, a ma do dyspozycji data center zarządzanie przez Microsoft na którym uruchamia własny kod. Na dzień dzisiejszy DataCenter znajduje się w USA, ale niedługo Windows Azure będzie instalowane w innych DataCenter rozrzuconych po całym świecie.

System oferuje praktycznie nieograniczone skalowanie "horyzontalne". Z punktu widzenia "zarządzania" - konfiguruje się jedną maszynę z dużą (bardzo) liczbą serwerów (nodów). Na platformie można uruchamiać kod .NET, ale także kod natywny. Warto dodać, że Azure programuje się w taki sam sposób jak normalne aplikacje .NET - SDK pozwala nawet na lokalne testowanie aplikacji, które potem "publikuje się" i uruchamia na Windows Azure. Jedyne co trzeba zdefiniować (w porównaniu z "klasycznymi" aplikacjami) to tzw. Service Model, który określa rolę / grupę do jakiej należy tworzona usługa (lub portal ASP.NET) oraz definiuje wymagania co do środowiska hostingowego (liczbę zasobów w postaci np. procesorów). Zwiększenie zasobów to zmiana jednej liczby w konfiguracyjnym XML.

Dla programisty dostępna jest nowa przestrzeń obiektów ServiceHosting.ServiceRuntime (polecam ściągnięcie SDK -http://www.microsoft.com/azure/register.mspx . Zawiera on m. innymi gotowe wzorce do generowania rozwiązań w VS.NET 2008 i początkową dokumentację.

Wszystkie usługi Azure (storage itp.) są co najmniej duplikowane - w ten sposób w dosyć tani (w porównaniu z budową własnej infrasturktury) można zapewnić wysoką dostępność serwisów na całym świecie.

Przykładem aplikacji, która wykorzystuje Azure może byćhttp://m.bluehoo.com/ (działać będzie za kilka godzin), która pozwala na budowanie dynamicznych sieci społecznych gdzie, jako narzędzie komunikacyjne wykorzystywane są telefony wyposażone w bluetooth.

Inne pokazywane przykłady to pewne scenariusze biznesowe (np. obsługa reklamacji z workflow realizowanym w ramach .NET Services)

Więcej informacji można znaleźć pod adresemhttp://www.microsoft.com/azure/windowsazure.mspx; Nowi użytkownicy będą się mogli rejestrować "niedługo".

Azure może być obsługiwany z poziomu linii poleceń. Ma dostępny także interfejs REST.

Azure oprócz samego systemu operacyjnego ma także pewne usługi dla programistów. Na dzień dzisiejszy dostępne są:

- usługi Live

- .NET Services (czyli m. innymi Workflow, obsługa zarządzania tożsamością oraz kontrola dostępu. Mechanizmy autoryzacyjne wykorzystują federację)

- SQL Services (dawniej Sql Server Data Services). Obecnie jest to platform do przechowywania danych, dostępne są Reporting Services, oraz początkowe wersje Data Mining i Analysis Services. Niedługo mają się pojawić Data Sync Services (synchronizacja klientów i rozproszonych "cache") a także pewnego rodzaju "reference data", które będą zawierały dane typu listy krajów, stanów itp. - tak by każdy z klientów używających Sql Services nie musiał ich duplikować

- Sharepoint

- Dynamics CRM

Bardzo ciekawą możliwość daje Geneva - element zarządzania tożsamością w Windows Azure. Pozwala on połączyć istniejące metody uwierzytelniania tak by były one dostępne dla usług działających w chmurze. Bardzo ciekawe było Demo Bob Muglia, gdzie po "federacji" Active Directory z .NET services, Dynamic CRM Online automatycznie "widział" uprawnienia użytkowników, którzy z wewnątrz sieci korporacyjnej korzystali z usług w chmurze.

Warto dodać, że "Atlanta" - wersja System Center wykorzystuje platformę Azure do działania (w tym np. daje administratorowi możliwość definiowania własnych raportów - właśnie dzięki Reporting w SQL Services).

Są dwa główne cele budowy platformy Azure. Po pierwsze - pozwolić klientom taniej skorzystać z niezawodnej infrastruktury. Ale drugi, równie wazny cel jest taki, by nie trzeba było pisać nowych rozwiązań, by projekty pisane w .NET, przetestowane w Visual Studio mogły działać zarówno na serwerach "lokalnych", on-premise jak i (gdy zajdzie taka potrzeba) w chmurze (na Windows Azure)

Warto dodać, że obok Azure dostępne są także usługi Microsoft Online (typu Hosted Exchange, Hosted Sharepoint itp.) które, dzięki wielu punktom rozszerzeń i możliwości współpracy z Windows Azure mogą bez problemu korzystać z możliwości jakie daje "chmura".

Ps.

Warto dodać, że keynote będzie też dostępny w formie Webcastu "on demand" na stroniehttp://microsoftpdc.com/Default.aspx .

PS2.

Druga część wpisu związanego z wydajnością (PERFORMANCE BY DESIGN USING THE .NET FRAMEWORK) pojawi się "za jakiś czas" - po zebraniu listy narzędzi, które używali prelegenci by pokazać jak analizować wydajność w aplikacjach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200