PDC 2008, Windows 7, dzień 2

Na pierwszym keynote drugiego dnia konferencji został pokazany Windows 7. Uczestnicy konferencji otrzymają (od godziny pierwsze) nośniki z wersją "przed CTP" Windows 7.

Windows 7 będzie zgodne "w dół" z Vista pod względem modelu sterowników do urządzeń, czy generalnie - sposobu konstruowania oprogramowania. Zmieniają się natomiast pewne wewnętrzne mechanizmy, które mają sprawić, że system będzie działał sprawnie. Na przykład przebudowany jest indekser oraz generalnie mechanizmy związane z obsługą I/O. Jest przyspieszony start aplikacji, zmieniony został mechanizm TaskBar i Explorera, by te programy szybciej reagowały na to co użytkownik chce zrobić. Programista będzie wiedział jak dużo energii zużywają np. timery używane przez jego aplikację. Windows 7 ma mieć małe wymagania sprzętowe - pokazywany był Netbook działający pod kontrolą tego systemu, z 1 GB ram, który po uruchomieniu miał 512 MB wolnego.

Plik VHD (z Virtual PC/Hyper-V) jest normalnym "dyskiem" widzianym przez Windows 7. Co więcej - można go tworzyć z poziomu disc manager itp. Można nawet uruchomić Windows 7 z pliku VHD tak jak się wskazuje aktywną partycję.

Ponieważ Windows 7 ma mieć to samo jądro co Windows 2008 R2 (czyli serwerowa "wersja" ), można będzie go uruchomić na komputerach PC wyposażonych w 256 procesorów. Więcej informacji na temat tych elementów Windows 7 będzie można znaleźć na WinHec w następnym tygodniu.

Urządzenia dołączane do Windows 7 mają być szybciej wykrywane i szybciej będzie wczytywany sterownik. Ciekawym pomysłem jest tzw. Device stage, który pozwala wykryć zdolności danego urządzenia z poziomu Windows 7 i np. - je wykorzystać. W ten sposób laptop z Windows 7 może powiedzieć, że dany utwór ma być odtworzony na domowym centrum rozrywki.

Document Library to nowy, indeksowany obszar na dokumenty, czy pliki wideo/obrazy. Pełni podobną role co My Documents, ale - może znajdować się także na zewnętrznym nośniku który automatycznie będzie wykrywany w momencie dołączenia do komputera.

Ciekawą koncepcją są tzw. homegroup, które na podstawie identyfikatora sieci wykrywają miejsce gdzie podłączył się dany komputer i wykrywa sąsiednie urządzenia (komputery czy np. drukarki). Można w ten sposób współdzielić swoje"document libr ary".

Wśród nowych możliwości interfejsu warto zwrócić uwagę na kilka "ulepszeń". Taskbar zawiera tylko ikony aplikacji. Jeżeli program zostanie uruchomiony i będzie miał okno, to po najechaniu na ikonę, będzie widać wszystkie okna danej aplikacji. Nie ma oddzielnego UI do uruchamiania i oddzielnego do przełączania pomiędzy oknami.

Windows 7 zawiera obsługę Multi-touchscreen, co pozwala budować zupełnie nowy typ interakcji z użytkownikiem (wykorzystuje to już np. Autodesk 2009). Co ciekawsze, Windows 7 zawiera emulator myszki dla ekranu dotykowego, co pozwala by nawet aplikacje które nic nie wiedzą o multi-touch screen te mogły korzystać z tych możliwości. Obsługiwane są także gesty (do tyłu, do przodu itp.)

Obsługa wielu monitorów została usprawniona. Okno może się "przyciągać" do krawędzi (także na drugim monitorze). Można łatwo np. jedno okno przyciągnąć do lewej, a drugie - do prawej strony ekranu i w ten sposób podzielić obszar na 2 części. Remote Desktop może wyświetlać okno na 2 ekranach. Łatwo można zmieniać rozdzielczość DPI w interfejsie. Wbudowany jest mechanizm "powiększania" aktywnego obszaru okna / desktopu. Łatwo też przełączać się między róznymi "profilami" wyświetlania - na przykład związanych z rzutnikiem.

Windows Gadgets są samodzielnymi aplikacjami (nie wymagają by na desktopie znajdował się SideBar) .

Użytkownik ma pełną kontrolę nad tym co się znajduje w "notification area" - czyli obszarze koło zegarka. Program wyświetla swoją ikonę w specjalnym oknie, ale to użytkownik przeciąga ikonę na obszar koło zegara. Oczywiście - tak jak w Vista można po prostu wyłączać wyświetlanie powiadomień danego typu.

Można mieć dokładniejszą kontrolę nad UAC - dostępny jest lider, który określa jak często i kiedy okno będzie się pojawiać. Bo - mimo pewnej "nachalności" UAC sprawił, że (u "statystycznego użytkownika") systemy z Vistą są bardziej bezpieczne.

Odświeżony został także interfejs (i funkcjonalność) "klasycznych" aplikacji klienckich. WordPad i Paint ma interfejs oparty o Ribbon (wstążkę, analogiczną jak w Office 2007). Wordpad potrafi otwierać dokumenty OpenXML/ODF.

Dla programistów C/C++ pojawiło się API związane z obsługą Ribbona (natywnego interfejsu w Windows 7, JumpList (czyli mechanizmu pozwalające przypiąć polecenia do ikony widocznej w pasku zadań), Document Libraries, MultiTouch, nowe Ink API, nowe Speech API a także DirectX. Dostępne będzie także MFC for Windows 7.

Oczywiście dla programisty WPF także są dostępne nowe elementy - jednak to zostanie opisane w którymś kolejnym wpisie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200