Finał konkursu Imagine Cup 2006 w dziedzinie Projektowanie Oprogramowania

Miałem przyjemność być członkiem jury finału konkursu Imagine Cup 2006 w dziedzinie Projektowanie Oprogramowania. W tym roku tematem przewodnim było zaprojektowanie i zrealizowanie aplikacji która "pozwoli ludziom żyć zdrowiej".

Finał składał się z 3 elementów. Najpierw, na postawie przedstawionych prac (kodów źródłowych, opisów i dostarczonych maszyn wirtualnych) wybierana była grupa 10 finalistów. Po około 2 tygodniach, odbył się właściwy, 2 dniowy finał. Składał się on z sesji posterowej oraz prezentacji finałowych. Zwycięskie zespoły mogły w pełni zaprezentować swoje rozwiązania (i szczegółowo odpowiedzieć na pytania sędziów ;) ). W sesji posterowej każdy zespół miał tyle czasu ile było potrzeba, natomiast prezentacja była ograniczona do 20 minut i wymagane było prowadzenie jej w języku angielskim.

Prace były na dosyć wysokim poziomie (zwłaszcza - jak się weźmie pod uwagę niewielką ilość czasu). Dodatkowo - w pracach pokazywanych na finałach można było zauważyć duży postęp w stosunku do tego co zostało dostarczone na maszynach wirtualnych. 2 tygodnie, które upłynęły to jednak dla studentów dosyć dużo czasu ;)

Zwycięzcą finału ogólnopolskiego konkursu Imagine Cup 2006 w kategorii Projektowanie Oprogramowania okazała się drużyna HeartBIT@PUT z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej w składzie: Marcin Ignac, Mieszko Stelmach, Bartosz Rapp i Wojciech Świtała. Promotorem zespołu jest dr inż. Jacek Jelonek. Studenci stworzyli aplikację o nazwie HeartBIT, służącą do zdalnego monitorowania i diagnozowania problemów z sercem na podstawie wyników badania EKG. Samodzielnie opracowali własne urządzenie do pomiaru oraz oprogramowali je wykorzystując Pocket PC jako narzędzie do gromadzenia wyników. Następnie taki wynik jest przesyłany do lekarza w celu dokładniejszej analizy. System pozwala także na "zwrotną" informację - gdy np. lekarz wykryje coś niepokojącego. Rozwiązanie przeznaczone jest zarówno dla użytkownika końcowego (przy zachowaniu odpowiedniej procedury jest on w stanie właściwie wykonać badanie) a także dla lekarza, jako "ultramobilny" elektrokardiogram (który dodatkowo nie wymaga "papieru" do działania a informacje przechowuje w centralnej bazie w postaci elektronicznej).

Drugie miejsce wywalczył zespół inPUT z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej w składzie: Marek Wronowski, Michał Tartanus, Michał Zygmunt oraz Szymon Wybrański. Stworzona przez nich mobilna aplikacja o nazwie foodExplorer pomaga podejmować decyzje odnośnie diety i spożywanych posiłków, wskazując - zgodnie ze skonfigurowanym wcześniej profilem użytkownika (z danymi np. o alergiach) - najzdrowsze dla niego pokarmy. Dzięki globalnej bazie informacji o produktach (w tym zawartości szkodliwych substancji) może też służyć jako narzędzie wspomagające decyzje podejmowane przy zakupach. Dodatkową funkcjonalnością systemu jest mechanizm pozwalający "rozgłaszać" przez restauracje swoich menu z pełnymi informacjami o składnikach potraw, co pozwala świadomie wybrać "właściwy" posiłek. Promotorem zespołu jest dr inż. Mikołaj Sobczak.

Trzecie miejsce na podium zajęła drużyna GarbWatchers z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej w składzie: Marek Antoniuk, Marcin Bartoszuk, Arkadiusz Kondratiuk i Jakub Jałbrzykowski. Zaprojektowana przez nich aplikacja o nazwie GarbWatrcher pomaga użytkownikowi zachować prawidłową postawę podczas pracy przy komputerze. Sprzężone z kamerą internetową narzędzie ostrzega użytkownika za każdym razem, gdy ten zacznie się garbić. Promotorem zespołu jest dr inż. Jolanta Koszelew.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200